niedziela, 14 listopada 2010

Keks.


Taki tradycyjny. Bardzo smaczny. Z mnóstwem bakalii, które mi zawsze opadają na dno ciasta :) .

Składniki:

150g mąki
150 g cukru
3 jajka
150 g masła
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
450 g bakalii ( u mnie: rodzynki, suszone figi, morele, śliwki i żurawiny)
2 łyżki likieru Cointreau
1, 5 łyżki mąki ziemniaczanej

Ucieramy na puszysty krem cukry z masłem. Kolejno dodajemy po jednym jajka. Do masy przesiewamy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Dokładnie łączymy. Bakalie kroimy na drobne kawałki. Skrapiamy likierem i posypujemy mąką ziemniaczaną. Obsypane bakalie dodajemy do ciasta i mieszamy, tak, aby bakalie dokładnie się rozeszły w cieście. Przekładamy do formy ( u mnie z braku większej, keksówki – pierwszoplanowy zakup- tortownica o śr. 20 cm). Pieczemy około 1 godziny.
Smacznego :)

wtorek, 9 listopada 2010

Krajanka żurawinowo-cytrynowa.


Czasami kupuję jakiś składnik, na który mam ochotę, a potem szukam przepisu, z jego udziałem. Tak było i teraz. Żurawina chodziła za mną od dłuższego czasu. Cenione są jej właściwości wzmacniające odporność organizmu, więc w jesiennej diecie jak najbardziej wskazana. A jeszcze lepiej jeśli coś jest i zdrowe i smaczne. Przepis ze strony Doroty .


Krucho maślany spód, słodkie żurawiny i delikatna cytrynowakwaśność.
Trio idealne.

Składniki na spód:

90 g masła
¼ szklanki cukru pudru
¾ szklanki mąki

Wszystko razem wymieszać- powstanie kruszonka i wcisnąć w blaszkę ( u mnie 20x23 cm a może być trochę mniejsza). Miałam mały problem z ciastem, bo bardzo się kleiło, ale docisnęłam je do formy łyżkąmaczaną w zimniej wodzie. Podpiekamy na złoto przez 15 minut w temperaturze 170ºC. Studzimy.

Składniki na masę żurawinową:

1, 5 szklanki suszonej żurawiny
2 szklanki wody

Żurawiny zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu mieszając od czasu do czasu aż woda zostanie wchłonięta, około 35-40 minut ( Dorota podaje u siebie czas o połowę krótszy, ale u mnie po 20 minutach masa była bardzo wodnista). Studzimy i wykładamy na podpieczony spód.

Składniki na masę cytrynową:

2 jajka
1/3 szklanki cukru
¼ szklanki mąki
¼ szklanki świeżo wyciśniętego soku cytrynowego

Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na sztywno, pod koniec dodając cukier i żółtka. Dodajemy sok z cytryny i ubijamy razem. Dosypujemy mąkę i mieszamy. Wylewamy na żurawiny. Pieczemy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 150 stopni ( aż cytrynowy wierzch się zetnie i zarumieni). Po upieczeniu i wystudzeniu – wstawiamy do lodówki i chłodzimy. Na 0, 5 h przed podaniem wyjmujemy z lodówki.

Smacznego :)

sobota, 6 listopada 2010

Leczo.


Prosty sposób, aby zaserwować sobie sporą dawkę warzyw.
Po pracy, w jesienne chłodne dni miska lecza dla mnie to taki energetyczny rozgrzewacz. Smaczny i co najważniejsze zdrowy.



Składniki:

4 ząbki czosnku
1 większa cebula
3 małe marchewki
5-6 dużych papryk ( najlepiej różnokolorowych)
2 łyżki oliwy z oliwek ( czasami zamieniam na olej lniany)
500 ml gęstego przecieru pomidorowego ( nie koncentratu)
kawałek ( ok. 150 g) dobrej, suszonej, kiełbasy
sól/pieprz do smaku
po łyżeczce mielonej słodkiej papryki i oregano

Do garnka z delikatnie nagrzaną oliwą wkładamy pokrojony w nie za małe kawałki czosnek. Po minucie dokładamy drobno posiekaną cebulę. Mieszamy i chwilkę smażymy. Następnie dodajemy marchewkę pokrojoną w cieniutkie plasterki - półksiężyce. Wszystko razem na małym ogniu dusimy od czasu do czasu mieszając - ok.5 minut. Dokładamy paprykę pokrojoną w dość dużą kostkę ( oczywiście obraną, bez gniazd nasiennych). Mieszamy i pod przykryciem na niewielkim ogniu dusimy razem aż do momentu, gdy papryka trochę, ale nie za mocno zmięknie. Dolewamy przecier pomidorowy i dosypujemy przyprawy - sól i pieprz oczywiście w ilości, jaka odpowiada naszym kubkom smakowym. Na koniec dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę. Mieszamy i dusimy aż warzywa zmiękną na tyle ile nam odpowiadają, ( ale bez przesady). To takie danie z rodzaju jednogarnkowych obiadów, serwowane w głębokim talerzu bądź większej misce- najlepsze z kromką dobrego żytniego chleba razowego. O ile coś pozostanie nam na następny dzień leczo z każdym odgrzewaniem jest jeszcze smaczniejsze, bo smaki dokładnie się przegryzają.

Smacznego :)

czwartek, 4 listopada 2010

Ciasto kruszonkowe z musem jabłkowym.


W prostocie tego ciasta tkwi cały urok i smak. Dobrej jakości masło i aromatyczne jabłka to podstawa. Nieskomplikowane w przygotowaniu, wyrafinowane w smaku i zadowolenie degustatorów gwarantowane.


Składniki:

 250 g mąki
100 g cukru
1 cukier waniliowy
125 g masła
1 małe jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
60 g rodzynek
mus jabłkowy

Mąkę, cukry i proszek do pieczenia wsypujemy do miski i mieszamy. Dodajemy jajko oraz masło pokrojone w kostkę. Składniki najpierw siekamy nożem, a gdy wstępnie się połączą rozcieramy je palcami do momentu otrzymania kruszonki. Formę ( u mnie tortownica o średnicy 24 cm ) smarujemy masłem a dno wykładamy papierem do pieczenia. 2/3 ciasta przekładamy do blaszki i wciskamy do otrzymania jednolitej powierzchni. Do musu jabłkowego dokładamy rodzynki, wsypujemy cynamon i łączymy. Przekładamy na ciasto. Górę posypujemy pozostałą częścią kruszkonko-ciasta. Pieczemy 55-60 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 stopni.

Smacznego :)

Ps. Przepis pochodzi z książki: „ Ciasta " wyd.. Świat Książki.